به گزارش دینما به نقل از روابط عمومی صداوسیما، عبدالعلی علی عسکری رییس سازمان صداوسیما در گفت‌و‌گویی که در بخش خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، با تاکید بر اینکه هم‌اکنون اطلاع‌رسانی، آموزش و آرامش‌بخشی به جامعه بر عهده صداوسیما است، گفت: جلسات و برنامه‌های ما مطابق گذشته همچنان در حال برگزاری است، چراکه ما در میانه جنگ و میدان رسانه‌ای قرار داریم و نباید کارها و فعالیت مان متوقف شود.

تغییر جدول پخش متناسب با شرایط روز

وی با بیان ضرورت تغییر برنامه‌های شبکه‌ها متناسب با وضعیت فعلی بیان کرد: پس از شیوع بیماری کرونا و تغییر وضعیت زندگی مردم، جدول پخش شبکه‌ها را به‌ طور کامل تغییر دادیم و به عبارت دیگر به سمت جدول پخش تعطیلات رفتیم.

رییس سازمان صداوسیما درباره تولیدات ویژه ایام نوروز عنوان کرد: حدود ۱۴۰ فیلم سینمایی ایرانی و خارجی و سه سریال «پایتخت»، «کامیون» و «دوپینگ» که هر سه قالب طنز دارند، از جمله برنامه‌های نمایشی تدارک دیده شده برای نوروز ۹۹ هستند و در کنار این برنامه‌ها حدود ۱۰ مسابقه تلویزیونی و برنامه‌های دیگری مثل «دورهمی» و تعدادی مستند نیز برای این ایام در نظر گرفته شده است.

تداوم آموزش دانش‌آموزان 

علی عسکری درباره پخش کلاس‌های آموزشی در شبکه آموزش و چهار نیز مطرح کرد: از آنجا که طبق توصیه‌های بهداشتی، در این مقطع امن‌ترین و بهترین مکان برای حفظ سلامت مردم، خانه است، پس از رایزنی و توافق با وزیر آموزش‌ و پرورش، بلافاصله برنامه‌های شبکه آموزش سیما را برای پخش کلاس‌های درسی دانش‌آموزان تغییر دادیم و چون ساعات پخش کافی نبود، از شبکه چهار نیز برای این کار کمک گرفتیم.

وی افزود: ظرفیت‌ها و امکانات موجود در فضای مجازی ازجمله آی‌پی‌تی‌وی‌‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز در این زمینه به کار گرفته شد. به‌ویژه تلوبیون که فراگیری بیش‌تری داشت، ماموریت اصلی را در این زمینه پیدا کرد تا اگر شخصی نتوانست یا زمانش اقتضا نکرد و یا حتی اگر خواست دوباره این برنامه‌های آموزشی را ببیند، این امکان برایش در تلوبیون فراهم باشد.

تمهیدات برای تداوم ضبط برنامه‌های تلویزیونی با حضور مهمانان

رییس سازمان صداوسیما درباره انتقادات مطرح‌شده درباره ضبط برخی برنامه‌های تلویزیونی با حضور جمعیت میهمانان نیز گفت: اولا ما نمی‌توانیم تحرک و تولید را رها و تعطیل کنیم و اتفاقا دشمن قصد دارد که تحرک و تولید در کشور و رسانه تعطیل شود. ثانیا تمام این تولیدات با دقت و برنامه‌ریزی و حفظ اصول بهداشتی میهمانان و همکاران در حال انجام است. اگر ما کار نکنیم، نمی‌توانیم ۶۶ شبکه تلویزیونی و بیش از ۹۰ شبکه رادیویی را اداره کنیم.

تمام این تولیدات با دقت و برنامه‌ریزی و حفظ اصول بهداشتی میهمانان و همکاران در حال انجام است. اگر ما کار نکنیم، نمی‌توانیم ۶۶ شبکه تلویزیونی و بیش از ۹۰ شبکه رادیویی را اداره کنیم.

وی درباره تمهیدات اندیشیده شده و رعایت کامل جوانب بهداشتی در تولید برنامه‌های مختلف اظهار کرد: همه همکاران ما در رسانه ملی در حال فعالیت‌اند و حدود ۲۰ سریال در حال ساخت است. هم‌اکنون سریالی در حال تصویربرداری است که حدود ۷۰۰ نفر از عوامل آنجا حضور دارند اما پزشکان نیز سر صحنه حاضرند و هر روز تک‌تک افراد را معاینه می‌کنند و چنانچه کسی نشانه‌های بیماری داشته باشد، اجازه ورود نمی‌دهند. برای همه برنامه‌ها از جمله «دورهمی» نیز این تدابیر اتخاذ و اجرایی شده است.

صداوسیما شفاف در اطلاع‌رسانی

علی عسکری در پاسخ به این ادعا که صداوسیما و حتی مسئولان کشور به‌ موقع و در زمان شیوع بیماری اطلاعات را به مردم ندادند، اظهار کرد: حقیقتا وزیر بهداشت از زمانی که شیوع این بیماری در کشور چین آغاز شد، در هر یک از جلسات هیات دولت تصریح می‌کردند که باید مراقب باشیم. روز چهارشنبه ۳۰ بهمن نیز گزارش دادند که دو نفر در قم آزمایش دادند و مشکوک‌ به بیماری‌اند لذا تاخیری در ارایه اخبار وجود نداشته است.

رییس سازمان صداوسیما افزود: بر همین اساس، صداوسیما نیز آماده اطلاع‌رسانی بود و روزی که شیوع بیماری در ایران اعلام شد، تعداد زیادی موشن‌گرافیک آماده بود و شبکه سلامت نیز حدود ۷۰ برنامه آماده پخش داشت که به‌ موقع روی آنتن رفت.

وی در پایان با تاکید بر اینکه از ابتدا محور اصلی ما بحث شفافیت در ارایه اخبار بود، گفت:با ستاد مقابله با کرونا توافق کردیم که هر روز پس از برگزاری جلساتشان، آخرین اخبار و اطلاعات را در رسانه ملی برای مردم بیان کنند که این توافق همچنان در حال اجراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *