امتداد مسیر وِل شدگی بر بستر عدول از ایدئولوژی

سی و هشتمین جشنواره ی فیلم فجر در شرایطی به پایان رسید که در این میان گم شده سال های اخیر آن، بیش از همیشه نادیده گرفته شد! گمشده ای با عنوان آرمان های انقلاب اسلامی که به سبب پیگیری سیاست ایدئولوژی زدایی در عرصه های مختلف فرهنگی و بالاخص صنعت سینمای ایران در حال فراموشی است!

فاصله میان شاعر و مخاطب

سرودن شعر امری دشوارست؛ و سرایش شعر طنز، که مخاطب اصلی آن مردمند، بسیار دشوارتر است. طنزسرایی، از نمونه شیوه های بیانی بسیار دشوارست که شاعر باید اعتراض را با زبانی «لیّن»و نرم، اما هدف‌مند و اثرگذار ارائه کند. در این راه باید شاعر، «بلاغت شعری» را بشناسد؛
وگرنه راه شعر به خطا می رود و بار سنگین اتهام بر دوش شاعر خواهد افتاد.

به بهانه اکران «لباس شخصی»

در جشنواره فیلم فجر امسال فیلمی با نام “لباس شخصی” وجود دارد. فیلمی در ژانر سیاسی- تاریخی که به موضوع “حزب توده” می‌پردازد که در سینمای بعد انقلاب ردی از آن دیده نمی‌شود.

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد

فیلم سینمایی “شبی که ماه کامل شد” اثر «نرگس آبیار» یکی از آثار امسال است که توانسته توجه منتقدین را به خود جلب نماید. این فیلم که داستان واقعی «عبدالحمید و عبدالمالک ریگی» را روایت می کند، نشان دهنده عمق توحش تکفیریون وهابی است.

نقد فیلم متری شیش و نیم

متری شیش‌و‌نیم اثر دوم سعید روستایی با این که موفقیت ابدویک روز را تکرار نمی‌کند ولی یک پیشرفت تکنیکی برای کارگردان جوانش محسوب می‌شود.

نقد فیلم رد خون “ماجرای نیم روز”

اگر مهدویان برگ سوم را سینمایی رو نکند و از کنار این پرونده عبور کند، ماجرای نیمروز در سینما تکمیل نخواهد شد. لذا این کار بزرگ و عظیم تنها با ساختن فیلم سوم، تکمیل خواهد شد.

نقد سریال گیله وا

هیچ‌کدام از کاراکترها بویژه شخصیت‌های تاریخی از جمله میرزا کوچک‌خان و فضاسازی‌های “گیله‌وا”، باورپذیر نبودند و تصویرسازی از دلدادگان سریال هم فارغ از هرگونه نوآوری از جنس عاشقانه‌ها بود.

نقد فیلم ایستاده در غبار

در این نقد و تحلیل ، قصد دارم حرف آخر را اول بزنم و بیان بدارم که ایستاده در غبار هنر به نمایش گذاشتن زندگی واقعی یک قهرمان واقعی است.

نقد فیلم آرگو ( Argo )

آرگو / Argo » فیلمی است که قرار هست به شرح وقایع خروج شش نفر از کارمندان سابق سفارت آمریکا از ایران بپردازد…

نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده

آفت اصلی فیلم‌هایی که در سینمای ایران به زاغه‌ها می‌پردازند کمبود تجربه و تحقیق در زندگی افراد واقعی است. این آفت در ژانر گانگستری سینمای ایران هم وجود دارد